Yaron Benyamini

גרנד מאסטר ירון בנימיני

קונג פו   טאי צ'י   צ'י קונג

העצמה אישית והתפתחות רוחנית באמצעות אומנויות לחימה

  לפרטים חייגו עכשיו: 050-7626-419   סדנאות\קורסים: 054-719-8552
Logo

נשימה

מאת ירון בנימיני   
שישי, 01 יולי 2011 12:08
 

נשימה טובה - לשיפור איכות החיים

אחד הדברים אליו צריך לשים לב המעוניין להגיע לפעילות אופטימאלית בחיי היומיום, הוא הנשימה, ואפשרויות השימוש בה. המילה נשימה מגיעה מאותו שורש כמו נשמה, ולא בכדי לטעמי. זוהי פעולה שעל אף היותה פיזית, היא גם אנרגטית, ולפי הקונספציה הסינית היא אלמנט פחות מוחשי המסוגל להעביר אנרגיה (צ'י) בגוף. משמע, מתקיים קשר דואלי, מיוחד, בין החומר לרוח, בין הפיזי לאנרגטי-רוחני. לפיכך, הנשימה הינה מעשה מיוחד במינו המכיל רבדים רבים של משמעות ואפשרויות, ולעיתים נדמה כי אנו לוקחים פעולה חיונית זו כמובן מאליו ולא בהכרח מתייחסים למה שהיא מספרת לנו על הלך רוחנו, צורת חשיבתנו, מצב גופנו (הפיזי או האנרגטי) והיתרונות שיכולה להעניק לנו.

כתבתי בעבר מאמר המתאר טכניקות נשימה שונות והיתרונות הגלומים בכל טכניקה, אותו ניתן לקרואכאן. אך מטרת רשומה זו איננה לחזור על הטכניקות והיתרונות לפרטי פרטים אלא דווקא לחבור רגע אל התמונה הגדולה. נשימה, במיוחד עבור אמני לחימה והמתרגלים הנמצאים בדרך ההתפתחות וההעצמה הפנימית, האישית, היא הרגל ותרגול חשוב מאד שיש לשים אליו את תשומת הלב, בדיוק כמו לכל פעולה אחרת של אותה מבצעים בתרגולים.

על מנת להתחבר לנשמה שלנו ושל הסובבים אותנו, אנו מוכרחים לנשום (כאמור, המילים נובעות מאותו השורש ולא במקרה לדעתי). נשימה יוצרת זרימה בתוך הגוף, שחיונית לפעילות הרמונית בתוכנו וכן בינינו לסביבתנו. נשימה מאפשרת לנו ליצור מגע עם האחר ברכות, לחוש אותו ולהשפיע עליו מבלי להיות מושפע בגרעין ההוויה הפנימי שלך; מבלי שתאבד את מרכזך ומהותך. בשימוש בנשימה בעת לחימה, שימוש נכון יכול כמעט לבטל צורך בגוף ובגפיים – עובדים מהמרכז הפנימי של הגוף אל הגפיים ולפריפריה ומהנשימה מגיע כוח אדיר היוצא אל הסביבה בנעימים ובהרמוניה.

לפיכך, הנשימה היא גם חלק בלתי נפרד מהוויתנו וגם מאפשרת לנו לחוות בצורה אחרת, אם נקדיש לה תשומת לב. יש לשים לב לשמור על נשימה מעודנת, טבעית, ולא לכפות עליה או לאלץ אותה באופן שאינו נוח או נעים. הנשימה מלווה אותנו ומהווה את הבסיס לתנועתנו בו זמנית, מבלי שתהיה הפרעה בין הדברים. הנשימה היא ביטוי להלך הרוח שלנו, למשל כשאנו רוצים להרגע נשימה ארוכה עוזרת לעשות זאת. לכן כדי להגיע להלך רוח פתוח יותר, רגיש יותר, יציב יותר ועל כן גם יותר יעיל, חשוב להיות מודע לאלמנט זה. הדבר יאפשר לנו ליצור יכולת וביטוי יעיל בחיים, ביומיום, בפעולות שאנחנו עושים, לא רק פיזית אלא גם בהחלטות שאנו מבצעים, שהן פעולות מנטליות. גם למעוניינים ביכולת ניהול תחושות יש צורך בהבנה מעמיקה ויכולת שליטה על הנשימה, שכן כאשר אדם מנהל את תחושותיו טוב יותר הוא מסוגל לפעול ביתר בהירות, הרמוניה והצלחה. לכן, אסיים באיחול נשמה בריאה עם נשימה טובה לכולנו, ותירגול מהנה ופורה.

 

שלכם,

ירון בנימיני
כל הזכויות שמורות © 2021 מכללת ילון.