Yaron Benyamini

גרנד מאסטר ירון בנימיני

קונג פו   טאי צ'י   צ'י קונג

העצמה אישית והתפתחות רוחנית באמצעות אומנויות לחימה

  לפרטים חייגו עכשיו: 050-7626-419   סדנאות\קורסים: 054-719-8552
Logo

תחושה, גוף ותנועה

 
 
"באמצעות הלימוד והאימון באמנויות הסיניות אנחנו עוברים תהליך של הכרה עצמית, העצמה ושיפור איכות החיים בכל הרבדים – האמנות הופכת לדרך חיים."


פעמים רבות אנחנו שומעים זאת, ואף אומרים זאת בעצמנו,בצדק. ההוכחות מצויות בשטח, בנסיון של כל אחד מהמתאמנים שנהנה מהדרך לחיים שהאמנות מציעה. עם זאת, פעמים רבות תלמידים שמים דגש רב, ואולי אף בלעדי, על ההבנה התיאורטית, על הפילוסופיה שבבסיס האמנות, התובנות שהיא מציעה לחיים והדרך הרעיונית שהיא מתווה. כל אלו חשובים וטובים אך חשובה לא פחות היא הדרך הפרקטית שהאמנות מנחילה - איך להפוך תובנות לדרך חיים, בפועל. לדוגמה, כיצד עוברים מההבנה שטוב להישאר רגועים תחת לחץ, ליכולת אמיתית להישאר רגועים תחת לחץ? השאלה הזו עולה רבות לאנשים המתבוננים מהצד ותוהים כיצד אימונים שנראים פיזיים יכולים לשפר את איכות חיי היום-יום של אנשים, והתשובה היא שהדרך עוברת, בין השאר, דרך הגוף. על קצה המזלג ננסה לפרט פה את הכוונה:

 

קשרי הגוף-מחשבה-מעשההגוף והתנועה כספרי הדרכה - רק צריך לדעת לקרוא אותם. גופנו מספק לנו מידי יום פידבק מתמיד אודות מצבנו הנפשי, הרגשי והבריאותי. הוא מאותת באמצעים שונים, נעימים ולא נעימים, אודות טיב מצבנו ומעשינו, אך האם אנו יודעים כיצד לשים לב ולקרוא את הסימנים? בנוסף, אופן התנועה שלנו מספר בגלוי את המתרחש בתוכנו. למשל, לא פעם יגיע אדם שמבין את חשיבות הרגיעה וטוען שהוא רגוע לחלוטין, ועם זאת בזמן שהוא מדבר על כך כתפיו תפוסות כלפי מעלה, שיניו חשוקות וכל מפרקי גופו נוקשים וכואבים. בעזרת האימונים, האדם מתחיל להכיר ולהבין את עצמו לעומק. לעתים קרובות מדי זוהי הפעם הראשונה בחיי האנשים שהם באמת שמים לב פתאום שגופם מספר סיפור אודותיהם באמצעות הנשימה, העמידה, התחושות באיברים השונים וכו'... כמו כן, התרגול בזוגות גורם לאנשים מתחילים להבין דרך תנועתם מהם דפוסי התגובה האמיתיים שלהם לסביבתם, ומרגע שהמודעות וההכרה העצמית עולה – נפתח פתח לשינוי אמיתי. 

הגוף והתנועה – ממשק לעיצוב החשיבה. מעבר להיות הגוף והתנועה מדריכים להכרה עצמית, הם מהווים גם את הממשק עצמו לעיצוב החשיבה וההתנהגות שלנו. חישבו על כך - כשאנו פועלים עם הגוף באימון, עם עצמנו או מול בן זוג, אנחנו בעצם מפעילים את החשיבה ויכולות קוגניטיביות שונות כדוגמת קשב, תפיסה, עיבוד, זיכרון, פתרון בעיות וכו'... למשל כשמתרגלים הרפיה תחת לחץ של מתקפה אנו בעצם מתרגלים מחדש את החשיבה שלנו בכיצד היא תופסת לחץ ואילו מגנונים ודפוסים היא מפעילה תחת הלחץ. אז אנו גם מקבלים פידבק אודות חשיבתנו מאופן התנועה שלנו – האם עצרנו את נשימתנו? האם שמרנו על רגיעה ולא התקשנו? האם אנו מצליחים לזכור את מטרתנו או שהלחץ מכניס אותנו למגננה? תירגול זה מייצר דפוסים חדשים ותגובות חדשות. האימון המתמיד הופך אותן לחלק אינטגרלי מצורת החשיבה וההתנהגות ובכך לחלק מחיינו. 

הגוף והתנועה – מושפעים אך גם משפיעים. בדיוק כפי שהגוף משקף את המצב הפנימי שלנו, כך הוא גם יכול לייצר מצב פנימי רצוי. למשל, מחקר פופולרי הראה כי כשאנשים מחייכים, אפילו חיוך מאולץ, מצב רוחם משתפר בפועל. אפקט דומה מתקבל מאימונים באמנויות הסיניות. כאשר לומדים איך להרגיע את הגוף, גם החשיבה והרגש נרגעים. כאשר לומדים כיצד לפתוח את הגוף לסביבה – גם החשיבה וההתנהלות שלנו נפתחת. כאשר לומדים להכיר את הגוף יותר טוב – לומדים להכיר את עצמנו יותר טוב. חשוב מאד לעבוד עם התחושות, ולא רק עם הקוגניציה, בכדי ליצור יכולות אמיתיות באימונים ובחיים.


 

מהאימון - לחייםמכלול הדברים יוצר מצב בו הנלמד באימונים משפר את איכות החיים ומסייע לאדם לממש את הפונטציאל שלו. למשל, כאשר אדם לומד באימון כיצד להתמקד במטרה ולחתור אליה ברגיעה ונחישות, הוא למד את דפוסי התגובה, המחשבה והפעולה הרלוונטיים. אלו התגלמו בתחושות פיזיות, אנרגטיות ומצב מנטלי מסויים (state of mind). כעת, אם יידרש להלך רוח זה בחייו, האדם יוכל לזמן וליישם אותו ואף לדעת לשים לב לפידבק מסביבתו ולהמשיך לחתור ביתר יעילות אל המטרה, תוך יישום המתודות השונות שלמד מהאמנות (למשל איך למצוא מקום שקט פנימי או להניע תהליכים בהצלחה). כך דרך האמנויות הסיניות מציעה לא רק את הפילוסופיה והתיאוריה אלא את הדרך הפרקטית ליישם את התובנות בחיים וליצור שיפור אמיתי.


כאשר אנו מאחדים בין הגוף והנפש; כשאנו מודעים לחשיבה, לתחושה ולסביבה ואף יודעים לווסת, להתנהל ולנוע כרצוננו – אז נפתחות בפנינו אפשרויות לעוצמה, הנאה ומימוש. כשהפער בין מי שאנחנו רוצים להיות למי שאנחנו בפועל מצטמצם, והרבדים השונים בנו מאוחדים, אז הדרך הופכת לנעימה והפוטנציאל מתחיל להתגשם.
 

מסכימים? יש לכם מה להוסיף? נשמח לשמוע את דעתכם... 
כל הזכויות שמורות © 2024 מכללת ילון.