Yaron Benyamini

גרנד מאסטר ירון בנימיני

קונג פו   טאי צ'י   צ'י קונג

העצמה אישית והתפתחות רוחנית באמצעות אומנויות לחימה

  לפרטים חייגו עכשיו: 050-7626-419   סדנאות\קורסים: 054-719-8552
Logo

פנג שווי בקונג פו
 

רבות משתמשים באמנות הפנג שווי בכדי לארגן את המרחב וזרימת הצ'י בו וסביבתו, לטובת יצירת זרימה והרמוניה המותאמת לאדם ולסביבתו. אותו התיאור מתאים גם לאמנויות הפנימיות - קונג פו ובוודאי טאי צ'י וצ'י קונג - המסייעים לנו להכיר באלמנטים הפנימיים והסובבים אותנו, ומלמדים כיצד ליצור הרמוניה בזרימת הצ'י הפנימית באדם כמו גם בסביבתו.

 

 
מה בין פנג שווי לקונג פו

המונח פנג-שווי הינו מונח הבא מהתרבות והשפה הסינית אשר פרושו הוא הרוח והמים. למעשה, הוא בא לתאר את זרימת הצ'י במרחב, כמו זרימת הרוח והאוויר במרחב העוטף אותנו וכמו זרימת המים, המאפשרת התחדשות של צ'י מחד והטהרות כמים זכים וזורמים מאידך. לפנג שווי המסורתי שימושים רבים, כאשר רבים מהם עוסקים ביצירת זרימה הרמונית של אנרגיה בביתו של האדם, תוך שהיא תואמת את אופיו ותכונותיו. אנרגיה שכזו תתמוך בהתפתחות האדם הנמצא בה, תחזק אותו ותאפשר לו צמיחה והתפתחות רוחנית וחומרית.

תפיסה שכזו נכונה לקונג פו המסורתי ובוודאי לסגנונות הטאי צ'י, צ'י קונג וכדומה, המכונים גם "הסגנונות הפנימיים". סגנונות אלו באים לחזק את זרימת הצ'י באדם ובסביבתו. הקונג פו, כביטוי מילולי, מדגיש השקעה לאורך זמן בעבודה מאומצת ומתמדת בכדי להשיג איכות גבוהה. "הסגנונות הפנימיים" של הקונג פו, כמו הטאי צ'י, הבה-גווה וגם סוגי הצ'י קונג למיניהם, מאפשרים לעוסק בהם (במידה והוא יודע כיצד לפעול מנטלית בזמן התרגול) לחזק את הזרימה, את הצמיחה וההתפתחות בחיי היום יום.

 

איכות חיים דרך קשר הרוח-חומר

נכון, לפעמים הדברים האלו נשמעים מעט כמו פרסומת אולי, אך כפי שאמנות הפנג שוואי העתיקה הוכיחה לנו כבר - קיימות השפעות על החומר ועל ההתרחשות במציאות שלנו, שנובעות ממעבר לחומר. אנו העוסקים בקונג פו המסורתי וב"אנרגיה פנימית" (הצ'י), יודעים שאם נבחר להתאמן באמצעות הטכניקות הגופניות במהות האנרגטית, ובאמצעות הכישורים המנטליים שלנו, נדע לקשר את כל המרכיבים בצורה זורמת ומחוברת, כמו הרוח והמים. נוכל לרתום אותם לטובת העלאת יכולותינו הביצועיות הרבה אל מעבר לגוף או לחומר גרידא. ואכן, היסטורית, רבים מגדולי המאסטרים בפאנג שוואי היו גם מאסטרים גדולים בקונג פו.

כמורה, אני מאמין היום יותר מתמיד כי החשיבות האמתית של האימון הינה בשיפור ה"אני" הרוחני והמנטלי. הטכניקות הפיזיות, הגופניות, יוצרות ממשק שנותן גישה ברורה, נעימה ויעילה ל"אני" הפנימי הזה. אנו משפרים את ה"אני" הרוחני והמנטלי על ידי שיפור החושים, הכישורים הרגשיים והקוגניטיביים גם יחד. בדרך זו ניתן להגיע לרמת חיים טובה ולהפכה לאיכות חיים. למשל, זווית ההסתכלות שלנו על המתרחש, יכולתינו למצוא הזדמנות בתוך הקושי בכדי לגדול ולהשתמש בסיטואציה כקרש קפיצה קדימה - היא היא הפנג שוואי באמנויות הלחימה. 

 

הכל אפשרי - אמונה ואימון

אם נמקם את רגשותינו במקום שלא ייתקע אותנו ולא יחסום אותנו; אם נוכל בעזרת רוחנו ומחשבתנו ליצור כיווני חשיבה חדשים ואפשרויות חדשות לפעולה - אז נוכל גם לנוע אליהם ולהשיגם. אולם, קל לומר מאשר לבצע, ודווקא מכאן נובעת חשיבות האימון. באימון נכון, כמו גם בפנג שוואי, אנו מארגנים את האנרגיה הפנימית שלנו שתזרום בקלילות, שתנשום בתוכנו ותפעם כמו מפוח של אויר המרענן את "האני הפנימי" שלנו. זרימה, פתיחות שאיננה מפוזרת אלא עם מיקוד עוצמה של אותה אנרגיה שאנו מתעלים, זוהי המטרה בפאנג שוואי, כמו גם בקונג פו.

התרגילים אמורים לאפשר לאדם לפתוח את מוחו ורוחו לחלוקת קשב בתוכו ויותר חשוב - סביבו. אנו מתרגלים מעבר קשב מצד אחד לאחר. מלפנים לאחור ומלמטה למעלה. אנו משתמשים בכל הגוף ולא רק הגפיים בכדי ליצור תחושה של זרימה מאוחדת, זרימה המתעצמת בכדי לפרוץ מגופנו אל סביבתנו. זוהי הרמה השנייה של הצ'י – 'שאן'. ברמה זו אנו מנסים להישאר פתוחים וקלילים כמו הרוח הנושבת המשתנה בזרימתה בהתאם לקווי השטח הפיזי ול"מזג האוויר". מזג האוויר שבנו ובאנשים שסביבנו חשוב שיהיה מתואם. חשוב שנפתח תחושה ברורה לרצון האחר ולהתאמתו אלינו וכך לשפר את הקשר הבין-אישי.

 חשוב שנאמן את יכולותינו לתעל את האנרגיה שבנו ולדעת איך להוציאה מתוכנו בצורה חזקה אך הרמונית – להוציאה מ"מרכז הבית שלנו" ובתוך הסביבה האנושית העוטפת אותנו, שהיא החדרים והחצר של הבית שלנו. והרי מה יותר פנג שוואי מכך? אחת העצות העתיקות בפנג שוואי להגנה מאנשים לא רצויים או מאנרגיות שליליות הינה להציב "שומרים אנרגטיים" בכניסה. זו גם הסיבה שבסין המסורתית ראינו הרבה אריות שומרים משני צדי הכניסה אל הבית. אולם כולנו בוודאי מבינים ששומרים אלו הם סימבוליים ובאים לחזק בנו את תחושת האנרגיה הפנימית. עוצמת האמונה כי אכן אנו מוגנים - היא זו אשר יוצרת את הכוח השומר עלינו.

הקונג פו גם הוא נעזר באמונה, אולם זו נבנית ומתחשלת מתוך אש האימונים, הכאב, המאמץ והזיעה אשר בונים את האמונה ביכולותינו, המשתפרים משך שנים של הליכה בדרך. יכולת אנרגטית זו נבנית בהדרגה אך ביציבות וגם אם לעיתים מקנן הספק בליבנו אם אכן אנו השתפרנו הרי שהעיצוב ההוליסטי של מוחנו וגופנו עם נפשנו ורוחנו אינו יכול שלא ליצור תוצאות כלשהן. אז לכל אלו שאולי התייאשו, או עדיין אינם מאמינים, אני קורא להמשיך להתאמן וליצור את הפנג שוואי האישי שלכם, בכם, ובסביבתכם ולשפר את חייכם - כי אתם כן יכולים.

 

בנימיני ירון
כל הזכויות שמורות © 2024 מכללת ילון.